Miten lukema lasketaan

Kaikki laskenta tapahtuu julkaistussa, deterministisessä mallissa. Sama koodi laskee sekä viiden vuoden historian että tämän aamun lukeman.

  1. 1. Tapahtuman alkuarvo
  2. 2. Vaimeneminen
  3. 3. Yhdistäminen
  4. 4. Kynnykset ja alarajat
  5. 5. Katot
  6. 6. Päivärajoitin
  7. 7. Varoitustaso
  8. Esimerkki: tämän päivän lukema

1. Tapahtuman alkuarvo

Jokainen tapahtuma saa alkuarvon I tapahtumatyypin vakavuudesta ja neljästä kertoimesta. Kertoimet kuvaavat, kuka teon takana on, mihin se kohdistui, kuinka laaja se oli ja – lausuntojen kohdalla – kuka puhui.

I=min(100,S·m)·a·g·w

S = vakavuus, m = laajuus, a = tekijyys, g = kohde, w = puhuja.

Tekijyys (a)Kerroin
Virallisesti todettu1,00
Valtioon kytkeytyvä epäilty0,75
Tahallinen, tekijä tuntematon0,50
Syy tuntematon0,30
Onnettomuus tai ei vihamielinen0,10
Kohde (g)Kerroin
Suomi1,00
Suomea palveleva0,70
Lähialue0,40
Muu Eurooppa0,20
Laajuus (m)Kerroin
Vähäinen0,70
Merkittävä1,00
Laaja1,30
Puhuja (w)Kerroin
Ei lausuma1,00
Presidentti1,00
Ministeri tai ministeriö0,80
Tiedottaja0,60
Turvallisuusneuvoston varapuheenjohtaja0,50
Muu0,20

2. Vaimeneminen

x(t)=I·2−(t−t0)/h

Tapahtuman vaikutus puolittuu tyypin puoliintumisajan h välein alkaen hetkestä t₀, jolloin tapahtumasta ensimmäisen kerran raportoitiin. Vaikutus poistetaan kokonaan 8 puoliintumisajan jälkeen. Siksi lukema laskee vähitellen myös silloin, kun uutta tietoa ei tule.

3. Yhdistäminen

Saman tyypin tapahtumat, tyypit osa-alueen sisällä ja tilamuuttujat yhdistetään vaimennetulla noisy-OR-säännöllä D. Suurin arvo määrää tason, ja jokainen lisäarvo kuroo umpeen osan jäljellä olevasta välistä sataan. Arvot lajitellaan suurimmasta pienimpään.

D(x1,…,xn)=x1+(100−x1)(1−∏i=2n(1−δxi100))

Vaimennus on δ = 0,5. Esimerkiksi kaksi arvoa 40 yhdistyy arvoksi 52, ei 80:ksi. Saman tyypin yhdistetty arvo rajataan lisäksi tyypin kattoon.

C=∑pwp·Pp

Osa-alueiden arvot P painotetaan ja lasketaan yhteen. Tuloksena on yhdistelmäarvo C.

4. Kynnykset ja alarajat

Tietyt tapahtumat ja päätökset ovat niin selviä merkkejä, ettei lukema saa jäädä niiden alle, vaikka muuta tietoa olisi vähän. Kynnys asettaa alarajan F. Tapahtumaan perustuva alaraja on voimassa kynnyksen aikaikkunan ajan ja hiipuu sen jälkeen 30 päivän puoliintumisajalla, jotta lukema ei putoa jyrkänteeltä.

KynnysAlarajaEhto
G1 Sota90Puolustustila tai virallisesti todettu laajamittainen hyökkäys Suomeen.
G2 Aseellinen konflikti80Vähintään 25 taistelukuolemaa, Suomen vetoomus artiklaan 5 tai EU:n avunantolausekkeeseen, tai Nato vetoaa artiklaan 5 Suomen puolesta.
G3 Voimankäyttö70Poikkeusolot aseellisen hyökkäyksen vuoksi, tai Suomeen kohdistunut aseellinen isku tai yhteenotto viimeisen 30 päivän aikana.
G4 Sotilaallinen kriisi55Poikkeusolot hyökkäyksen uhan vuoksi, reserviläisiä ylimääräisessä palveluksessa tai Suomen pyytämät artiklan 4 konsultaatiot.
G5 Hybridikampanja40Poikkeusolot hybridivaikuttamisen vuoksi, tai virallisesti valtiolle osoitettu sabotaasi viimeisen 60 päivän aikana.
G6 Hybridipaine voimassa20Itärajan ylityspaikkoja suljettu välineellistetyn maahantulon vuoksi, tai välineellistetty maahantulo viimeisen 30 päivän aikana.

5. Katot

Katot U pitävät mallin varovaisena. Jos voimankäyttöä ei ole (kynnykset G1–G3 eivät ole voimassa), lukema voi olla enintään 49. Jos lisäksi on sotilaallinen kriisi (kynnys G4, hyökkäykseen viittaava joukkojen keskitys tai viranomaisten toteama sotilaallinen uhka), katto on 64. Alaraja voittaa aina katon.

Wraw=max(F,min(U,C))

6. Päivärajoitin

Lukema voi laskea enintään 3 pistettä ja nousta enintään 15 pistettä vuorokaudessa. Rajoitin estää yksittäistä virhettä heiluttamasta lukemaa. Vahvistettuun tietoon perustuva alaraja ohittaa nousurajan, jotta esimerkiksi puolustustilan julistaminen näkyy heti.

7. Varoitustaso

Varoitustaso lasketaan joka ajossa lukemasta, sen muutoksista, CUSUM-hälyttimestä, kynnyksistä ja laukaisimista. Korkein täyttyvä ehto ratkaisee. Taso nousee heti, mutta laskee yhden portaan kerrallaan vasta, kun ehto on ollut alempana taulukon ilmoittaman ajan.

VaroitustasoTaso nousee, kunLaskee aikaisintaan
1 Kohonnutlukema vähintään 35, nousu 7 päivässä vähintään 5 tai yksikin B-laukaisin7 pv
2 Korkealukema vähintään 50, nousu 7 päivässä vähintään 10, CUSUM vähintään 6 tai yksikin A-laukaisin5 pv
3 Vakavalukema vähintään 65, nousu vuorokaudessa vähintään 10, kaksi A-laukaisinta tai kynnys G43 pv
4 Kriittinenlukema vähintään 80 tai jokin kynnyksistä G1–G32 pv
St=max(0,St−1+ΔWt−k)

CUSUM kerää peräkkäisten päivien nousuja: Δ W on päivän muutos ja k = 0,5 on sallittu jouto. Kun summa S ylittää 6, hidas mutta jatkuva nousu nostaa varoitustasoa, vaikka mikään yksittäinen päivä ei olisi suuri.

Laukaisimet

Laukaisimet ovat yksittäisiä varoitusmerkkejä. A-laukaisin on voimassa 30 päivää ja B-laukaisin 14 päivää tapahtumasta, tilaan perustuva laukaisin niin kauan kuin tila on voimassa.

KoodiLaukaisin
TA1Uhkavaatimus tai aluevaatimus Suomelle
TA2Venäjän edustusto tai ulkomaiden lähetystöt poistuvat
TA3Hyökkäykseen viittaava joukkojen keskittäminen
TA4Suomen poikkeukselliset valmiustoimet
TA5Tekosyykertomus Suomesta
TA6Laaja, valtioon kytketty kyberhyökkäys
TB1Valmiustarkastus tai laaja sotaharjoitus lähialueella
TB2Useita sabotaaseja tai kyberiskuja viikon sisällä
TB3Vakava satelliittipaikannuksen häirintä
TB4Artiklan 4 konsultaatiot lähialueella tai Naton vahvistukset
TB5Liikekannallepano Venäjällä
TB6Korkean tason uhkaus voimankäytöllä Suomea vastaan
TB7Joukkojen vahvistaminen Suomen rajalla

Esimerkki: tämän päivän lukema

Näin lukema 24.10.2026 syntyy.

Osa-aluePww·P
K Kineettiset ja fyysiset iskut2,80,300,84
H Hybridioperaatiot31,90,206,38
F Suomen valtion valmius ja asema39,90,207,98
A Vastapuolen asema ja aikeet46,70,157,00
N Liittolais- ja kansainväliset signaalit15,00,101,50
M Markkina- ja avoimen datan poikkeamat0,00,050,00
Yhdistelmäarvo C23,7

Osa-alueiden arvot on pyöristetty yhteen desimaaliin, joten summa voi poiketa viimeisessä desimaalissa.